farsi-digitalmarketing-resources-teclog

ادای دِین به منابع فارسی بازاریابی دیجیتالی

محتوای فارسی تألیفی ام آرزوست…

اگرشما هم مثل بنده علاقه‌مند به مسائل و مباحث بازاریابی دیجیتالی، تبلیغات و برندینگ و سایر حوزه های مرتبط باشید و دنبال آموزش و منابع بازاریابی دیجیتالی بوده باشید حتماً با کمبود و بلکه فقر محتوای فارسی در این حوزه‌ها مواجه شده اید.

زمان تقریبی مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

ما بلاگ ها و سایت های تخصصی کمی داریم حتی کمتر از دانش و تجربه ای که داریم! یعنی خیلی از بزرگان و باتجربه های اکوسیستم ما زکات دانششون رو نداده اند و البته عده ای هم ازین آب گل آلود ماهی ها گرفته اند و ورکشاپها و سمینارها هم برگزار کرده و می ‏کنند و به قول سعدی چون طبل غازی بلند آواز و میان تهی! برای خود اسمی درکرده اند که این هم شاید به خاطر کم‌کاری بزرگوارانی است که به تعبیر بنده خضوع و تواضع بیش از حد یا کم لطفی در تولید محتوای فارسی دارند. بیش از این گله نمی کنم و به اصل مطلب می ‏پردازم.

در زیست بوم وب فارسی، افرادی هم هستند که محتواهای خوبی تولید می‌کنند.  حداقل حمایتی که می شود از این دوستان کرد معرفی زحمات و خدمات خوب اونهاست.

در این مطلب سعی دارم ضمن معرفی منابعی که خودم طی چند سال اخیر و در مطالعات و جستجوها پیدا واستفاده کرده و بوکمارک کرده ام معرفی و به نوبه خودم از زحماتشان تشکر کنم. قطعاً منابع زیادی را هم از قلم انداخته ام که در طی عمر! با اونها هم آشنا شده و به این مطلب اضافه خواهم کرد. از شما خوانندگان و دل سوزان و همه اهالی اکوسیستم استارتاپی وآی تی مَن های وب فارسی هم استدعا دارم که اگر منابع فارسی خوبی می ‏شناسید حتما در قسمت نظرات همین مطلب به اطلاع بنده برسانید -متشکرم-

اما بعد…

منابعی که قراره در این مطلب معرفی بشوند شامل وبلاگها و سایتها و کانال های تلگرامی هستند نه منابع چاپی و به حسب نوع محتوایی که ارائه می‌دهند از متن و ویدئو و پادکست و وبینار و دوره آنلاین رو در بر می‌گیرند.

در بخش اول به معرفی بلاگ های فارسی آموزش بازاریابی دیجیتالی می‌پردازم و در بخش دوم با منابع تخصصی تر این حوزه در خدمت شما هستم: با این مقدمه که عنوان بازاریابی دیجیتالی یا Digital Marketing شامل زیر عناوین متعدد و مختلفی مثل بازاریابی، تولید محتوا، بازاریابی محتوایی، بازاریابی شبکه‏ های اجتماعی، سئو، تبلیغات گوگلی (Google Adwords)، بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)، تبلیغات آنلاین، برندینگ، طراحی بصری، روابط عمومی آنلاین و موارد دیگری است. (ترتیب معرفی منابع دیجیتال مارکتینگ در زیر ربطی به اولویت بندی نداشته و صرفاً برای نظم مطالب آورده شده است)

الف) منابع جامع بازاریابی دیجیتالی

 1. بلاگ نوین: این بلاگ که متعلق به آژانس دیجیتال مارکتینگ وطراحی سایت و اپ نوین هست شامل مطالب طبقه بندی شده و متنوعی در حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ است. شما تجربه خواندن خوبی رو در این بلاگ خواهید داشت چون هم طراحی بصری مناسبی دارد و هم تجربه کاربری (ux) خوبی در موبایل و کامپیوتر. شعار یا تگ ‏لاین جالبی هم دارند: “آن دست مقالات آموزش بازاریابی که خود ما همیشه آرزوی خواندنشان را داشتیم”.
 2. آکادمی تپسل: تپسل یک پلتفرم تبلیغات روی موبایل است فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف آن را راه انداخته اند. در بخش آکادمی تپسل مطالب بسیار خوبی را ضمن دوره ‏هایی تحت عنوان بلاک‏های یادگیری می بینید. همچنین یک سری آموزش هم در قالب اسلاید آماده کرده اند که قابل استفاده است.
 3. وب برندینگ: بلاگ این آژانس دیجیتال مارکتینگ و برندینگ هم با قلم شیوای جناب آقای سید علی علیزاده، مدیر و مؤسس آن مطالب جذاب و کاربردی ای با چاشنی طنز در حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ خصوصاً تبلیغات گوگلی، نقد و بررسی استارتاپها و … تولید کرده و توانسته با فعالیت‏هایی مثل برگزاری ورکشاپ‏های رایگان (event marketing) مخاطبان و مشتریان خودش را جذب و حفظ کند.
 4. آکادمی ای نتورک: شبکه تبلیغات آنلاین Anetwork با بلاگ خوبی که دارد توانسته مطالب تخصصی ای در حوزه بازاریابی دیجیتالی، آموزش های تخصصی ابزارهای آنالیز مخصوصاً گوگل آنالیتیکس و با قراردادن کتب الکترونیک جمع و جور و کاربردی و نیز آنالیز کمپین های آنلاین به خوبی مشتریان هدفش را جذب کند.
 5. بلاگ علیجاه شهربانویی: بلاگ شخصی جناب شهربانویی مشاور برندینگ و تبلیغات و بازاریابی پر از مطالب به روز در حوزه تبلیغات آنلاین با رویکرد برندینگ اصولی و سرشار از نقد و نظر پیرامون اتفاقات اکوسیستم استارتاپی و کسب و کارهای آنلاین و شبکه های اجتماعی است.
 6. کانال تلگرامی کار و کسب: این کانال با همت شبانه روزی جناب عادل طالبی در حال تولید محتوای خوبی در حوزه دیجیتال مارکتینگ، راه اندازی کسب و کارهای آنلاین، معرفی کتاب و سئو است البته در کانال آپارات و اینستاگرام شخصی آقای طالبی دوست داشتنی که به نظر بنده حقیقتاً یک دلسوز و معلم اکوسیستم کسب و کارهای آنلاین کشور محسوب می‏ شوند مطالب مختلف و کاربردی بسیاری هست. پس حتما سری بزنید!
 7. کانال تلگرامی ریتم بازار: در حوزه دیجیتال مارکتینگ و به طور خاص تر، شبکه های اجتماعی و کمپین های آنلاین، کانال خوب جناب هادی مرادی را پیشنهاد می کنم.

ب) منابع تخصصی (زیر شاخه های بازاریابی دیجیتالی)

 1.  کانتنت برگر: وب سایت تخصصی محتوا بهترین عنوانی است که می‏شود به کانتنت برگر داد. این بلاگ که مربوط به جناب سجاد بهجتی دوست خوب و استاد بنده است هم نیاز به تبلیغ و تعریف ندارد. کافی‏است سری به آن بزنید و بهره‏مند شوید. همچنین کانتنت برگر ورکشاپ‏های دوره‏ای بسیار مفیدی تحت عنوان پُرمحتوا برگزار می‏کند که در همین بلاگ می‏توانید پیگیری کنید.
 2. نجات کاربر رایان: بلاگ شخصی جناب آرش گیتی طراح ui/ux شامل مطالب خواندنی و کاربردی برای طراحان و علاقه مندان مباحث تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری است. همچنین مطالب جالبی هم در مورد طراحی پرسونا دارد که تجارب شخصی خود نویسنده است.
 3. حرف ربط: اگر در حوزه محتوا، تبلیغات و علوم ارتباطات دنبال نگاه عمیق و کاربردی هستید از بلاگ شخصی جناب محمدیوسف فراهانی که معرفی کتاب های خوبی هم دارد استفاده کنید.
 4. بلاگ نظربازار: اگر بخواهم یک استارتاپ حرفه ای در حوزه تحقیقات بازار را نام ببرم قطعا نظربازار یکی از گزینه های شاخص است که توانسته آموزشهای خوبی را در این حوزه و در بلاگ اش انجام دهد.
 5. بلاگ اخبار رسمی: روابط عمومی به معنای برقراری ارتباطی دوطرفه و از طریق کانال‏های آنلاین علمیه که شاید نتوان کاملاْ زیرمجموعه بازاریابی دیجیتتال به حسابش آورد و بعضی آنرا هم عرض بازاریابی می‏ دانند، تیم تولیدمحتوای اخبار رسمی و مدیر و مؤسس آن جناب آقای مجید کثیری هم در بلاگ و هم در سایت وب یاد (که مختص آموزش های ویدئویی است) مطالب تخصصی و مهمی را برای مخاطبان این حوزه تولید کرده اند.

در پایان یک بار دیگر از اینکه همه منابع فارسی و خوب بازاریابی دیجیتالی را در این مطلب نمی بینید عذرخواهم و تقاضا دارم با نظرات خوبتون و معرفی منابع خوبی که می شناسید به همدیگر کمک کنیم و کار خوب دیگران را فریاد بزنیم! تا کل اکوسیستم نوپای کشورمون از توان و دانش بومی بهره مند بشه…

من یک دانش آموز بازاریابی دیجیتالی ام.
به عنوان عضو کوچکی از جامعه وب فارسی سعی دارم اول دانش بازاریابی و برندینگم را تکمیل کنم و بعد ادعای دیجیتال مارکتری کنم… اول تمرین مدیریت کنم و بعد خودم را دیجیتال مارکتینگ منیجر بخوانم. اول از همه باید بتوانم فارسی بنویسم تا بتوانم بازاریابی محتوایی کنم.
در این بلاگ با دوستان تصمیم گرفته ایم تا به غنای وب فارسی در حوزه آی تی در حد بضاعت کمک کنیم. شما هم دست در دست ما دهید به مهر 😉 –
باشد که رستگار شویم.

4 Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *